Co si ujasnit, před nákupem nemovitosti?

Pokud začínáte přemýšlet, že byste si pořídili nové bydlení, je dobré si ujasnit, co od nového bydlení očekáváte, abyste si byli schopni stanovit, jaké konkrétně chcete. Toto Vám může, zejména v případě koupě, pomoci se správně rozhodnout a nenechat se „utáhnout“ od makléře nebo prodávajícího pouze na emocích. Při prohlídkách je vždy vše zalité sluncem. Ale po nastěhování to zas taková hitparáda být nemusí.
Co si na začátku stanovit?

Jaký typ nemovitosti chcete a jaký máte maximální rozpočet

Tedy jestli byt nebo dům a v jakém technickém stavu. Je velký rozdíl mezi novostavbou, nemovitostí po kompletní rekonstrukci nebo např. po částečné rekonstrukci. Pokud chcete nemovitost před rekonstrukcí s tím, že si jí uděláte sami, je třeba být také opatrní.

Pokud se jedná o novostavbu nebo po kompletní rekonstrukci, lidé takovou nemovitosti většinou kupují, aby do ní nemuseli investovat. To znamená, že je třeba před koupí zkontrolovat, zda je vše uděláno, jak má být, abyste věděli, že Vás min. následujících pár let nečekají rozsáhlejší investice.

Pokud se bavíme o nemovitosti po částečné rekonstrukci nebo před rekonstrukcí, zde je třeba určitě mít připravený jasný rozpočet, kolik jste do modernizace nemovitosti ochotni dát. Nicméně vždy počítejte, že to bude víc. Realita je bohužel taková.

V tomto případě je nutné najít odborníky na danou rekonstrukci (stejně platí jako vždy – nechat si jí prověřit technickým inspektorem) a nechat si přesně nacenit rekonstrukci (ideálně od více stavařů, jednak se budou lišit cenami a také Vám dá každý třeba trochu jiný úhel pohledu, takže budete více vědět, na co se připravit). Toto všechno je třeba vyřídit, ještě než koupíte. Ochrání Vás to před špatným rozhodnutím, které by Vás vyšlo na majlant. Rekonstruovat starou nemovitost kolikrát vyjde dráž, jak koupit novou. Velmi zde záleží na skutečném technickém stavu a životnosti konstrukcí.

Co si pohlídat

Pokud nemovitost nehradíte z vlastních zdrojů, vždy si nechte hypotéku spočítat dopředu i se všemi okolnostmi, abyste věděli, na jakou částku dosáhnete a jaké by byly podmínky úvěru. Pokud na hypotéku koupíte a následně ještě chcete rekonstruovat, je to náročný proces s uvolňováním peněz a vždy je nutné, abyste do rekonstrukce dali i své peníze.

Neřiďte se odhadcem banky – je to sice odborník, ale cenu stanovuje dle bankovních tabulek a velmi často neodpovídá realitě. Jedině zkušený akreditovaný technický inspektor nebo kvalitní stavař se s Vámi mohou bavit o reálných číslech.

Vždy při vyčíslení rekonstrukce počítejte s vyšší částkou, např. rekonstrukce střechy počítám o 30 % navíc. Se starší nemovitostí kupujete vždy překvapení. Když se pustíte do rekonstrukce, vždy převýší Vaše očekávání. Nikdo nedokáže říci, kolik reálně bude stát, protože nemůže stanovit, co se při rekonstrukce objeví a většinou toho je mnohem více, než se plánovalo.

Nenechte se dohnat do koupě dražší nemovitosti, než jste si na začátku stanovili. Jenom proto, že se zasníte, nebo narazíte na šikovného makléře, „co to umí s lidmi“, se nevzdávejte svých rezerv, mohli byste toho časem litovat.

V žádném případě se nepředlužujte, pokud máte hypotéku na hraně, zvažte, zda je to pro Vás opravdu bezpečné řešení a nevyplatí se třeba počkat nebo vybrat levnější nemovitost.

Provozovatel webu

Zdravá nemovitost s.r.o., IČ: 050 23 441
Sídlo: Václavské náměstí 806/62,
110 00 Praha 1

Kontakt

info@realitnipohadky.cz

Rady a tipy na Váš email

  • Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů

Spojte se s námi

Spojte se s námi na Facebooku a staňte se fanouškem naší stránky, tím můžete podpořit to, co děláme a zároveň Vám nic zajímavého neuteče.