Jak vybírat technického inspektora?

To, že než koupíte nemovitost, byste si jí měli dát prověřit, není žádná novinka. Ušetříte tak v budoucnu nemalé starosti, protože budete vědět, co kupujete a jak se připravit na případně budoucí opravy skrytých i běžných vad. Jak si ale vybrat odborníka, který Vám pomůže technický stav nemovitosti relevantně posoudit?

Vždy je důležité, aby byl daný inspektor certifikovaný a pocházel ze silné společnosti. Zde je např. důležité, jaký mají rozsah pojištění, kdyby udělali chybu. Neznamená to, že nejlevnější znamená pro Vás nejlepší řešení. Často si lidé nechají udělat inspekci, která stojí v řádu pár tisíc. Naše zkušenost je taková, že jsou takové inspekce nedostačující. Nebo se specializují pouze na nějaký technický obor a nedívají se tudíž na nemovitost jako celek.

V tomto se často chybuje u reklamací nemovitosti. Lidé si pozvou odborníka nebo přímo soudního znalce na konkrétní vadu, která se projevila. Ale již neřeší, že má vliv na další části nemovitosti apod.

Technický inspektor by neměl být specialista pouze na jednu oblast technického stavu (jako jen např. hydroizolace, střecha, statika apod.), ale měl by mít znalosti všeobecné, které Vám při rozhodování o koupi nemovitosti, nebo reklamaci, pomohou.

Dnes třeba víme, že základem inspekce by měl být rozsah minimálně těchto 9 technický oborů (statika, hydroizolace proti vodě, bezpečnost a požární bezpečnost, povrchy, zvuk a hluk< uniky tepla, zdravotní nezávadnost, technická zařízení a problémy s pozemky, kde je ta nemovitost postavená).

Výsledkem práce technického inspektora by měla být jasná představa o tom, co si kupujete, aby Vás do budoucna nic nepřekvapilo. Ideálně s cenami sanací zjištěných vad, abyste se na jejich opravy mohli do budoucna připravit.

Pokud se bavíme o reklamaci nemovitosti, tak zde je tento dokument klíčový pro to, abyste mohli vady oznámit protistraně a bylo jasně dané, co za problémy reklamujete a v jakém finančním rozsahu.

 

Na co si dát pozor

Na realitním trhu se začala objevovat další nekalá praktika, kterou je uvedení čísla technické inspekce do předávacího protokolu, že byl kupujícímu předán, ale fyzicky ho neobdrží. Buď se spoléhá na to, že si toho kupující nevšimne, že něco takového v předávacím protokolu k nemovitosti je, nebo mu je slíbeno, že ho dostane později. Což se většinou neděje. A ani to nedává smysl. Technický posudek je třeba ze strany kupujícího obdržet před samotnou koupí, aby věděl, co od nemovitosti může očekávat a mohl se férově rozhodnout, zda jí koupí.

Případně se můžete o této problematice dočíst na webu Zdravá nemovitost.

Provozovatel webu

Zdravá nemovitost s.r.o., IČ: 050 23 441
Sídlo: Václavské náměstí 806/62,
110 00 Praha 1

Kontakt

info@realitnipohadky.cz

Rady a tipy na Váš email

  • Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů

Spojte se s námi

Spojte se s námi na Facebooku a staňte se fanouškem naší stránky, tím můžete podpořit to, co děláme a zároveň Vám nic zajímavého neuteče.