Nemovitosti mohou udělat velkou radost, ale i starost. Představme si situaci, že čekáme rodinu, nechceme další starosti, těšíme se na potomka… A proto volíme buď novostavbu, nebo dům po kompletní rekonstrukci, abychom do něj již nemuseli dávat další peníze a byl na 100% připraven k okamžitému nastěhování. Počítáme s tím, že si dům pouze vybavíme a žádné větší zásahy nebudou potřeba.

Takhle nějak začínal příběh našeho klienta, který si vybral domeček po kompletní rekonstrukci. Baráček měl dle inzerce nové zateplení, novou střechu a vše i v praxi vypadalo jako nové. Bohužel však pouze vypadalo.

Hypotéku měl spočítanou, jak se říká, „na krev“ a do rekonstrukce neplánoval dávat ani korunu. V domnění, že je makléř odborník na reality, a přece mu může věřit, domeček koupil. Vždyť je vše nové a prodej zajišťuje jedna z největších realitek, která má s nemovitostmi bohaté zkušenosti.

Po pár měsících ale bylo vše jinak. V domě se začaly objevovat nejrůznější vady, které se klientovi nezdály. Dle inzerce i tvrzení makléře mělo být vše v naprostém pořádku a zejména v následujících letech bez finančních investic. Vady však nenápadně přibývaly a začínalo být patrné, že věci nejsou tak, jak by být měly.
Klient se tedy rozhodl využít naše služby pro reklamaci nemovitosti, aby se nemovitost kompletně prověřila po technické i právní stránce.

Výsledek technické inspekce ukázal, že dům dle přizvaného odborníka vyžaduje milionové investice. Zateplení se musí strhnout, střecha je na krovech, které vyžadují kompletní výměnu, jen byly hezky natřené, a takto můžeme s výčtem dalších zásadních vad pokračovat. Dům se začal doslova sypat.

Partnerka klienta to nevydržela a odstěhovala se s dítětem zpět k rodičům. Klient se psychicky zhroutil a míří do insolvence, protože nezvládá rekonstruovat, a přitom ještě platit hypotéku. Peníze rychle docházejí.

Suma sumárum, rozvod a zničený život minimálně na několik let. Jak to dopadne s domem, zatím není jasné, ale vzhledem k podané insolvenci o něj klient pravděpodobně přijde. A pokud „propadne“ bance, ta se bude asi sama velmi divit, jaký je skutečný stav a jeho hodnota v porovnání s bankovním odhadem. Bankovní odhady totiž velmi často nemají se skutečnou hodnotou nemovitosti nic společného. Takový odhad dělá odhadce dle tabulek banky společně s porovnáváním realitních nabídek podobných nemovitostí, které se mnohdy nezakládají na pravdě, ale nezkoumá skutečný technický stav, a už vůbec ne skryté vady.

A co si z toho vzít? Dvě prohlídky, ujištění makléře, a dobrý dojem opravdu nestačí. 

Provozovatel webu

Zdravá nemovitost s.r.o., IČ: 050 23 441
Sídlo: Václavské náměstí 806/62,
110 00 Praha 1

Kontakt

info@realitnipohadky.cz

Rady a tipy na Váš email

  • Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů

Spojte se s námi

Spojte se s námi na Facebooku a staňte se fanouškem naší stránky, tím můžete podpořit to, co děláme a zároveň Vám nic zajímavého neuteče.